Sandbox Nedir? Nasıl Çıkılır?

Sandbox nedir, en kısa tabiriyle Google’ın filtre cezası olarak da bilinmektedir. Kısa sürede çok sayıda link alınması gibi hileli Arama motoru optimizasyonu çalışmasıdır. Kalitesiz sitelerin arama sonuçlarında, üst sıralara çıkmasını engellemek için, Google tarafından alınmış önlemlerden biridir.

Sandbox nedir

Sandbox nedir

Sandbox’a düşen siteler burada kalış süresiyle ilgili kesin bilinen bir süre yoktur. Bu süre üç aya hatta bazen altı aya kadar çıkabilmektedir. Birçok yeni sitenin Sandbox’a düşme ihtimali söz konusudur.

Mesela, sitenize özgün makaleler veya yazlar giriyorsanız, aldığınız backlinkleriniz doğal görünüme sahipse ve hileli Arama motoru optimizasyonu çalışmalarınında uzak durduysanız, evet o zaman belki de birkaç ay gibi kısa sürede sandbox’un etkisinden tamamen kurtulacaksınız.

Bu durumu Google’ın ilan ettiği genel kurallara aykırı olduğu için bazı siteleri yasaklaması ile karıştırmamak gerekir. Sandbox’da bir ceza durumunda olduğu gibi PageRank sıfırlanmaz. Ayrıca siteniz aramalarda yine yer almakla beraber olması gereken yerin altlarında bir yerde sıralanır. Özellikle rekabetin yüksek olduğu kelimelerde (bu kelimelerde hileli SEO yapılma ihtimali çok daha yüksek olduğundan) sandbox etkisi daha çok hissedilir.

Eğer yapay olarak kısa sürede çok sayıda link aldıysanız ya da kısa sürede çok sayıda kopya içerik eklediyseniz ya da başka bir hileli Search Engine Optimization olarak algılanabilecek bir işlem yaptıysanız Sandbox süresi tüm bu hataları düzeltmek için iyi bir fırsat olacaktır. Bu tür linkleri o sitelerden sildirin. Kopya içerikleri de silin. Ardından Google’a yeniden değerlendirme isteği gönderin.

Siteniz Sandbox’tan çıktığında yaptığınız tüm bu çalışmaların karşılığını birdenbire değil ama bir süre sonra göreceksiniz.

Sandbox haricinde Google’ın uyguladığı Google Bomb, kopya içerik cezası, sıra cezaları gibi cezalar da bulunmaktadır. Bunlar genellikle bir anahtar kelimede, o anahtar kelimeye çok fazla link alınması sebebiyle ya da aşırı Arama motoru optimizasyonu çalışması sebebiyle yaşanan küçük ya da büyük çaplı sırama kayıplarıdır.

Sandbox’tan Nasıl Çıkılır? Etkili Çözümler

Öncelikle en önemli unsur, eğer girdiğinizi düşünüyorsanız hemen sitenizde neler yaptıysanız kaldırın. Bunlar backlink’den tutunda sitenize eklediğiniz tüm içeriklere veyapılan işlemlere kadar geçerlidir.  Bu işlemi tabi yapabilmeniz için, daha önceden yapmış olduğunuz işlemleri not aldıysanız, işiniz daha kolay olacaktır.

En etkili yollardan bir diğeri ise, sitedeki tüm içerikleri silmeniz olacaktır. Bunun yerine özgün ve düzgün içerikleri girmeniz daha hızlı ve etkili sonuç almanıza yarayacaktır. Bu işlemi yaparken sitenizi bakım alabilir, böylelikle Google’in index’lediği tüm içerikleri silmesini beklemektir. Bekleme işlemi devam ederken içeriklerinizi de yenileyebilirsiniz.

Sandbox’a maruz kaldıysanız eğer, dilerseniz yardımcı olabiliriz. Bize iletişim sekmesinden ulaşabilirsiniz. Sandbox nedir ? gibi bir sorunun yanıtını artık biliyorsunuz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Yorum yazmayı unutmayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın