Anchor Text Nedir? – Nasıl Kullanılır?

Anchor text  link verilen metinlere denmektedir. Mevcut bir siteye hangi kelimeden link verilirse eğer, işte o kelimeye biz anchor text olarak söylenebilir. Anchor text kullanımı Arama motoru optimizasyonu açısından oldukça faydalıdır ve de büyük önem taşır. İstenilen anahtar kelimelerinden ve de onların türevlerinden link almanız önem arz etmektedir. Biz buna anchor text çeşitliliği olarak ifade ederiz. Anchor text  seçimleri yaparken dikkatli olmalısınız. Yanlış kelimelerden ve türevlerinden alacağınız linkler sitenize zararlı olabilir.

Anchor Text Nedir

Etkili Yöntemleri

 

Anchor Text Çeşitliliği

Öncelikle size dikkat etmeniz gereken birkaç husustan bahsetmek isterim.

  • Backlink alımlarınızda sürekli olarak tek kelime üzerinden link alımlarını yapmayınız. Bu bir süre sonra Google Bomb filtresine girmenize sebebiyet verebilir. Örneğin: Seo kelimesine çalışıyorsanız eğer bunun türevleri; seo dersleri, seo danışmanlığı, seo nedir ve seo expert gibi anahtar kelimelerden de link almanızı öneririm. Sizin sektörünüzle ilgili anahtar kelime türevlerini öğrenmek için Google Adwrds Tools veya Google Insights kullanabilirsiniz.
  • Şu husus çok önemli anchor text ile yapılan backlink çalışmalarında alınacak kelimenin aranma hacmi yüksekse daha fazla düşükse daha az link çıkışı almalısınız. Bu bazı zamanlarda aksi yönde de gerçekleşebilir. Bir çok Seo uzmanı aksini iddia ediyor ama bunun değerleri de bulunmaktadır. Bunu farklı bir yazıda açıklayacağım.
  • İçeriğinizde kelime türevleri geçirdikten sonra, site isminizi de geçirmenizi önemli görüyoruz. Buna çok dikkat edin mutlaka kullanın.
  • Örnek verecek olursa; bir forum veya bir makalede yazılan içeriğinizden çalıştığınız anahtar kelimelerden ziyade bir de mevcut sitenizin ismiyle ilgili link çıkışları gerçekleştirin.
  • Bu şekilde yapılan anchor textler aslında Google amcanın gözünden oldukça faydalıdır. Google şöyle düşünüyor, “bak burada yapılan işlem Arama motoru optimizasyonu amaçlı değil de, gerçekten ilgili konu hakkında bilgi verdiğini  gösteriyor” diyerek olumlu bir zincir oluşturmuş olursunuz. Google ile bağınızı kuvvetlendirirsiniz.  Kısacası, Google’ın gözüne girmek için oldukça etkilidir.

En Etkili Yöntem

Bir makale oluşturduğunuzda, 400 kelimelik bir makale de sadece bir anahtar kelime ve bir adette açık backlink alın ikisi de aynı sayfa yönlendirmeyin. Açık olan link yapısını anasayfanız olsun, kelimeden geleni ise ilgili sayfaya yönlendirin. Ama size tavsiyem, 400 kelimelik bir makale de sadece ve sadece, 1 adet link çıkışı yapın ya açık ya da kelime backlinkten birini tercih edin derim. Ben çok faydasını gördüm bunu da ek  olarak belirtmek istedim.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın