Google Bomb Cezası ve Kurtulma Yolları

Google bomb cezası kısaca, üst sırada bulunan kelimelerinizin geriye düşmesidir. İyi tarafı ise, ceza Sandbox kadar korkunç değildir. =) Bomb cezası almanızın nedeni gerilediğiniz kelimelerden çok fazla link almanız veya site içerisinde çok sayıda tekrar etmenizden kaynaklanmaktadır.

Özellikle anchor text olarak dış backlinkleriniz, aynı kelimeden çok fazla olmasından kaynaklıdır. Ama asıl kaynaklanma sebebi iç link mimari yapınızın bir veya daha fazla aynı kelimeden yoğun olarak çıkış yaptığınızda kaynaklanır. Blog sayfanız varsa buradan sayfalara yaptığınız çıkış, sayılarını kontrol edin.

Google Bomb Cezası

Google Bomb Cezası

Google Bomb Cezasından Kurtulmak

  • Kalitesi düşük link çıkışlarını silmelisiniz.
  • Filtreye girdiğiniz kelime için hem dış link, hem de iç link mimarisin de gerilediğiniz kelimedeki, linkleri azaltın. Doğal bir işlem gözükmesi için bir anda hepsini kaldırmayın.
  • Sitenizin yayın süresini sekteye uğratmayın. Yani kesinlikle siteyi kapatıp da, temizlemek gibi bir işleme girmeyin. Doğal aktif yayın hayatınıza devam ederken, aynı anda da işlem sürecinize devam edin.
  • Makale girme periyodunuzu değiştirmeyin. Günlük, haftalık olarak, nasıl giriyorsanız bu düzenden ayrılmadan gene makale girişlerinize, sitenizi güncel tutmaya devam edin. Kesinlikle bu süreçte alıntı veya kopya içerik girmeyin. Özgün içerikler olmasına dikkat edin.
  • Ayrıca özgün içerikli uzun bir kaç makale de girmelisiniz.
  • Aslında bakarsanız en önemlisi de bu son yöntem. Öncelikle bu süreci atlatıncaya kadar organik trafik almanızı şiddetle tavsiye ederim.  Kesinlikle organik ve gelen ziyaretçinin sitenizde zaman geçirmesi çok önemlidir. Kalkıp bu süreçte trafik çekeceğim diye de olur olmaz yerden ücretli trafik almayın.  Bu zaman dili içerisinde sosyal medya reklamlarını kullanabilirsiniz. Bütçenize uygun özellikle facebook ve instagram reklamlarını öneririm. Planlamanızı yapın ve reklam vermeye hemen başlayın.
  • Kısa sürelide Adwords reklamı vermenizi de öneririm.
  • Bir süreliğine, anchor text backlink alımına bir son verin. Ama açık URL backlink yöntemiyle, backlink almanızı öneririm. Doğal olduğu için etkili sonuçlar verecektir.

Son olarak sizlere tavsiyem burada yazılanların 1 veya 2’si değil, hepsini bir arada yapmalısınız. Birinden biri eksik olursa etkili bir sonuç alamadığınız gibi olumsuz sonuçlara da neden olacaktır. Bunu da hatırlatmak istedim.

Süre zarfı belli olmamakla birlikte, bir süre sonra Google Bomb cezasının kaldırıldığını fark edeceksiniz.

Bu makale yeni denenmiş bilgilerle sürekli güncelleyeceğim. Bu kısmı ara ara takip etmenizi öneririm. Yeni yöntemler keşfettiğimiz sürece, buradan sizlerle paylaşacağım.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın