Google Penguen Algoritması Nedir?

Google Penguen Algoritması

Google Penguen Algoritması

Google Penguen Algoritması ile algoritma güncellemelerine devam edeceğini göstermiş oldu. 2012 Nisan tarihli bu güncelleme aşırı optimisazyon yapan siteleri tespit etmek amacına yöneliktir.

Her zaman olduğu gibi bu güncellemeden de amaç kaliteli, arama motoru kullanıcılara aradıkları içerikleri sunan sitelerdir. Aşırı Arama motoru optimizasyonu yapan kalitesiz siteleri bu algoritma ile tespit ederek aramalarda ön sıralara çıkarabilmektir. Bir başka açıdan aynı durumu, “büyük oranda kopya içeriğe sahip, çok sayıda kalitesiz backlinke sahiptir. Ama aşırı Arama motoru optimizasyonu çalışmaları ile üst sıralarda yer bulabilmiş siteler, sıralamada aşağılara çekebilmek.” şeklinde de ifade edebiliriz.

Bu algoritma ışığında site yöneticilerine, içeriklerini gözden geçirmelerini, özgün içeriğe ağırlık vermelerini, düzenli aralıklarla içerik üretmelerini, içeriklerinde çok fazla link (bağlantı) bulundurmamalarını ve içeriklerini anahtar kelimeler ile doldurmayıp makul seviyelerde tutmalarını, içeriklerin sosyal mecralarda kolay paylaşılabilir olmasını ve paylaşılıyor olmasını öneririz.

Site dışı seo anlamında ise backlink artışlarının dengeli ve yavaş olması çok önemlidir. Buradaki en önemli ölçü, backlink artışı ile siteye gelen ziyaretçi; sayısı arasındaki dengedir. Kısa sürede binlerce backlik ve buna rağmen siteye gelen çok az ziyaretçi sayısı artık daha da riskli bir hale gelecektir.

Bu sebeple backlink çalışmalarında, backlink çeşitliliğine çok önem verilmeli backlinkler birçok farklı mecraya (blog, portal, forum, sosyal medya vb.) yayılmış olmalı, hep aynı anchor text üzerinden backlink almayıp, anchor text çeşitliliğine önem verilmeli. Site içeriği ile alakasız kelimelerden ve sitelerden backlink alınmamalı, link çöplüğüne dönmüş kalitesiz sitelerden uzak durulmalı, karşılıklı link değişimlerinden uzak durulmalı, backlink çalışmaları zamana dengeli bir şekilde yayılarak makul seviyelerde, sabırlı ve istikrarlı olarak yapılmalıdır. Seo expert olmak istiyorsanız sabırlı ve istikrarı elden bırakmamalısınız.  Kendinizi sürekli yeni bilgiler açık ve geliştirmeye her zaman devam etmelisiniz. Unutmayın bu işte hiç bir zaman tam anlamıyla öğrendim diyemezsiniz.

Bu hususlara dikkat edildiği takdirde bu değişiklikten ciddi bir zarar görme durumunun söz konusu olmayacağını söyleyebiliriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın