SEO Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Seo nedir?  SEO en kısa açıklamasıyla, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Web sayfalarınızı optimize etme ve en üst düzeye çıkarma işlemidir. Arama motorlarının seçtiğiniz anahtar kelimeler için sizi daha üst sıralara çıkarmasını sağlayacak şekilde, web sayfanızı optimize etmeniz ve geri bağlantı yapısını oluşturmanız gereklidir.

SEO Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

SEO Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

SEO Neden Bu kadar Önemli?

Ülkemizde ve dünyada milyonlarca insan bulmak istediklerini, ilk tercihleri arama motorları oluyor. Belli bir arama terimi için, verilen aranan kelimeyi referans alan birkaç yüz ile birkaç milyon arama sonucu bulunmaktadır. Genel olarak, arama sonuçları, arama yapan kişinin arama terimi veya anahtar kelimesi (veya anahtar kelime öbeği) ile alakalı olmalarına göre sıralanacak şekilde tasarlanmıştır.

Çoğu kişi, bir anahtar kelime veya anahtar kelime varyasyonları ararken, arama sonuçlarının ilk sayfasından 10 sıraya göz atar ve tıklar, ya da başka bir arama başlatır. Bu nedenle arama motoru trafiğinin makul bir miktarını elde etmek için, web sitesinin belirli bazı anahtar kelimelerde ilk 10 sırada olması gereklidir. Bazı anahtar kelimelerde milyonlarca arama bulunuyor. Bu kelimelerde ilk 10 sırada olmanız zor olsa dahi, onun devamında gelen türetilmiş ikinci varyasyon kelimelerde ilk sayfada gelerek, bu açığı kapatabilirsiniz. Böylelikle web sitenize trafik sağlamış olursunuz.

Bununla birlikte arama motorlarının belirli anahtar kelimelerde veya anahtar kelime öbeğinin ilk 10 sırasında bulunmak için web sitenizin teknik alt yapısının nasıl yapılacağını öğrenmelisiniz. Web sitenizin veya web sayfalarınızın tek tek optimize edilerek kullanıcı odaklı, arama motorlarına uygun, hızlı, özgün içerik ve yenilikçi bir teknolojide site mimarisini hazırlamanız gerekiyor.

Günümüzde halen Türkiye’de birçok firma bu oluşuma pek fazla yatırım yapmamaktadır. Halen birçok web sitesi eskiden olduğu gibi, kartvizit dediğimiz sadece firmasını tanıtacak bilgiler konuyor ve hiçbir şekilde güncel tutulmuyor. Böyle bir web sitenizin olması size kazanç sağlamaz, kazanç sağlamayan bir mağazanızın olmasını ister miydiniz? Bu da ona benziyor. Mutlaka ileride bunun önemi artacak, fakat bu seferde yerini alanları geçmeniz oldukça zor olacaktır.

 

Son Söz

Benim öngörüme göre ileri ki yıllarda, S.E.O dediğimiz arama motoru optimizasyonu, o kadar değerli olacak ki, bu oluşumdan para kazanan firmalar milyon dolarlar anılacağı günleri göreceğiz. Sizlere tavsiyem şimdiden web sitelerinize yatırımlarda bulunun, bunun alt yapısının nasıl yapılacağını en azından öğrenmeye çalışın. Ya da seo hizmeti gibi durumlara da göz atmanızı öneririz.

Şu an bir web sitesine arama motoru optimizasyonu yapılmaya başladığında en yakın tarihle para kazanılması 6-7 ay (yani ilk sayfaya çıkmanız anlamında söylüyorum) olarak öngörülmekte. Bu işlemlerin zorlaşması sonucu ileri ki, yıllarda bu süreleri yıllarla ölçeceğimizi göreceksiniz. (SEO uzmanları bilir, rekabetin zor olduğu ve anahtar kelimenin tarfiğinin çok olduğu kelimelerde şu an bu durum yıllarla ölçülmeye başladı bile.) Yerinizi hemen almanızı şiddetle tavsiye ederim. Bir arama motoru, arama trafiğine bağlı olarak 10 satış elemanına denktir. Seo nedir? gibi sorulara verdiğim yanıtlar, umarım faydalı olmuştur. Facebook Sayfamız: https://www.facebook.com/seouzmani.web.tr/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın