Seo Uyumlu Domain (Alan Adı) Seçimi

Seo uyumlu domain

Seo uyumlu domain

Seo uyumlu domain aslında arama motorlarından maksimum verim almak için iyi bir site alan adına (domain) sahip olmanız gerekmektedir. Keyword domain diye tabir ettiğimiz faktör burada ortaya çıkıyor. Arama motorlarında anahtar kelime ile domain ilişkisi oldukça önemlidir. Arama motorları insan beynini taklit ederler. Taramayı soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğru yaparlar.

Bu durumda hem site alan adınız içinde anahtar kelime geçmeli hem de eğer site adınız iki kelimeden oluşacaksa sola anahtar kelimeyi almalısınız.

Örneğin; Anahtar kelimeniz ayakkabı ise alacağınız alan adı ayakkabı ile başlamalıdır. Aslına bakarsanız bu işlem Google artık değerini azaltı denmektedir. Ama halen geçerliliğini korumaktadır. Test ortamında bunu bir kaç sefer bazı kelimelerde denedik ve halen geçerli olduğunu görüyoruz. En son denediğimizde tarih Ocak 2019 olmuştur.

  • ayakkabidunyasi.com
  • ayakkabistore.com
  • ayakkabidukkani.com

Sadece Türkiye pazarına yönelik bir çalışma yapacaksanız com.tr uzantılı domainler markanız için daha prestijli olabilir.

Değerli Alan Adları Uzantıları Hangileridir?

Bana göre domain uzantılarının değeri aşağıdaki gibidir:

  • .com
  • .net
  • .com.tr
  • .co
  • .gen.tr
  • .web.tr

İki kelimeli alan adı seçimleri yaparken eğer alan adı başkası tarafından alındıysa aynı alan adının kelime arasına tire (-) koyulmuşu tercih edilebilir.

Örnek; Eğer ayakkabidunyasi.com müsait değilse ayakkabi-dunyasi.com’da alınabilir. Hatta arasına tire konan domain’lerin özellikle Google tarafında daha çok sevildiğiyle ilgili duyumlar dahi almıştım. Ancak kaynağıma çok güvenmediğim için o konuda net bir görüş belirtemiyorum. Şunu da özellikle belirteyim; eğer aldığınız alan adının site içeriğiniz, sayfa açıklamalarınız ve sayfa başlıklarınızla uyumu yoksa alan adının arama sonuçlarında çok fazla bir etkisi olmaz. Sadece alan adı iyi olduğu için aramalarda üst sıralarda çıkma dönemi biteli uzun zaman oldu. Alan adınızla uyumlu içerikleriniz olmalı. Bu size dipnot olsun çok önemlidir, bu konuyu kalkıp da 1,60tl gibi miktarlarda yazdırdığınız içeriklerde Google üst sıralarda çıkmayı da beklemeyin. Yazılarınıza özen gösterin.

Seo uyumlu domain seçerken dikkat etmeniz gereken diğer bir faktör ise domain yaşıdır. Yıllanmış domainler eğer geçmişlerinde herhangi bir filtre işlemine maruz kalmadılarsa size oldukça fayda sağlar. Go Daddy gibi platformlardan eskimiş ve satılık olan domainlere de göz atmanızı tavsiye ederim.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın