Seo Uyumlu Hosting Seçimi

Seo uyumlu hosting seçimi Arama motoru optimizasyonu çalışmalarının uzun vadede başarılı olması için oldukça önemlidir. Öncelikle hosting alacağınız firmaya hosting’in paylaşımlı olup olmadığını sormalısınız. Bunun nedeni sizinle aynı ip üzerinde bulunan sitelerin kalite puanlarının sizin sitenizin puanını ve dolayısıyla sıralamasını da etkileyebileceğidir.

Seo uyumlu hosting seçimi

Seo uyumlu hosting seçimi

Aslına bakarsanız iyi bir bütçeniz varsa dedicated bir sunucu kiralamanız ve bu yönlü çalışmalar sürdürmenizi tavsiye ederim. Evet, çok maliyetli ne yaptınız dediğinizi duyar gibiyim. Fakat eğer kendinize veya çalışmış olduğunuz firmanın bu konuda ileriye yönelik sürdürülebilir bir Arama motoru optimizasyonu çalışması olacaksa bu maliyet devede kulak kalır. Arama motoru optimizasyonundan şu güne kadar kazanç sağlamayan yoktur diye tahmin ediyorum. Seo’nun kuralı rakiplerinden her zaman bir adım önde olmadır. Bunu hiçbir zaman unutmayın.

Eğer çok büyük bir bütçeniz yoksa muhtemelen paylaşımlı hosting kullanacaksınız ve bu durumda da en azından sizinle aynı ip üzerinde bulunan siteler içinde illegal siteler olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer Arama motoru optimizasyonu çalışmalarından ciddi bir getiri hedefliyorsanız SEO uyumlu hosting olarak bilinen siteye özel ipleri tercih etmelisiniz.

Bir diğer husus da sunucunuzun bulunduğu lokasyondur. Türkiye içinde satış yapan hosting firmaları genelde sunucularını Kıbrıs’ta barındırır. Eğer sunucunuz hizmet verdiğiniz ülkenin dışında barınıyorsa site daha yavaş açılabilir, sitenin daha yavaş açılması ziyaretçilerinizi kaybetmenize neden olabilir.

Cloudflare gibi alternatifler de mevcut ama ben ücretsiz olanını denemenizi tavsiye etmiyorum. Ama aylık ve yıllık fiyatlarını incelemek isterseniz (https://dash.cloudflare.com/) linkten ulaşabilirsiniz. Çünkü aynı lokasyonda domain değeri düşük birçok site olacağından sizin de aynı şekilde değerini düşürecektir. Ücretli olanları hakkında size daha sonraki makalemde detaylı bilgiler vereceğim.

Seo Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Seo hosting paketiniz için maksimum STATİK IP (C -CLASS) sayısını öğrenin derim. Kaç adet size IP sağlayabilirler.
  • Hostingin Litespeed kullanılmasına ve ping hızına dikkat etmelisiniz.
  • Alacağınız Seo hosting paketinin lokasyonunun yerli olmasına önem verin.
  • Artık bilindiği üzere SSL sertifikası çok önemlidir. Bu sebeple ücret ödemek istemezseniz eğer, panelde Let’s Encrypt kurulu olup olmadığını sormanızı öneririm.
  • Hosting firmasının sunucu güvenliğini nasıl sağladığı hakkında bilgi alınız.
  • Site yedeklerini sağlayabileceğiniz ek bir FTP alanı verip vermediğini sormalısınız. Olur da sunucuda oluşabilecek bir sorun anında, harici bir FTP alınından yedeklerinizi bulundurmanız ileri de hayat kurtarabilir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın