Sözlük Sitelerinden Backlink Alma ve Etkisi

Sözlük siteleri gerek otoriteleriyle gerekse içinde barındıkları aktif okuyucu kitlesiyle arama motorları tarafından oldukça seviliyor. Alexa Türkiye verilerinde top 500 içinde onlarca sözlük sitesi görebilirsiniz. Bu sitelerden backlink almak sitenize çok büyük fayda sağlar.

Sözlük Sitelerinden Backlink Alma ve Etkisi

Sözlük Sitelerinden Backlink Alma ve Etkisi

Sözlük sitelerinin bazı handikapları var tabi, çoğu kaliteli sözlük sitesinde hemen içerik yayınlatamıyorsunuz, daha doğrusu yazar olamıyorsunuz. Bunun için biraz beklemeniz gerekiyor, hem yazar olsanız bile bu tarz sözlük sitelerinin beli bir kalite anlayışı var. Şahsen bende sözlük yazarıyım ve işim SEO olduğu halde ben bile içinde bilgi barındırmadan sadece link almak amacıyla girilen entry’lerden oldukça rahatsız olurum. Hal böyle olunca da sorunlar baş göstermeye başlıyor. Sözlük siteleri üzerinden bir backlink çalışması yapacaksanız içinde gerçekten insanların işine yarayacak bilgileri de barındırmaksınız.

Özellikle Ekşi Sözlük üzerinden bir SEO çalışması yapacaksanız dikkatli olmalısınız. Ekşi Sözlük ülkemizde oldukça iyi bir konumdadır ve yapılan herhangi bir sorguda bile Google’da ki sonuçlarda mutlaka Ekşi Sözlüğü görürsünüz. Bu yüzden benim size tavsiyem markanız için bir SEO çalışması yapacaksanız en azından sözlük sitelerini bu işin backlink ihtiyacı için değil de PR ihtiyacı için kullanın.

Yani markanızla ilgili araştırma yapmak isteyen müşteriler markanızı Google’da arattığı zaman karşısına sözlük sitelerinde markanızla ilgili yazılmış olumlu girişlerin çıkmasını sağlayın.

Yalnız bunu yaparken dikkat edin çünkü girdiğiniz entry’lerin reklam amaçlı olduğu ortaya çıkarsa aynı platformda markanız hakkında kötü içeriklere de maruz kalabilirsiniz. Ayrıca Ekşi sözlük’ten backlink alma sanıldığı kadar da kolay değildir. Sözlük yönetimi bunu anlarsa anında siler. Bu arada bu konuya aşırı derece önem vermeleri ve bu konudaki yazarlarında girdiği entry’leri barındırmamalarıyla anılmaktadır.

Tavsiye ettiğim sözlük siteleri şunlardır:

 • Ekşi Sözlük
 • Uludağ Sözlük
 • İnci Sözlük
 • İnstela
 • Kötü Sözlük

Ekşi Sözlük Ücretli Entry Ekleme

Özellikle sadece Ekşi sözlüğe 50TL’ye entry giren sözlük yazarları bulunmaktadır. Fakat ekledikleri entry sanıldığı gibi artık uzun vadeli durmamaktadır. Hatta eklenen backlinkler en kısa 3-4 gün, en uzun 1-2 ay gibi sürede silindiği de gözlenmiştir. Bu kadar kısa süreli backlink alma bir işe yaramayacağını sanırım hepimiz biliyoruz. Eskiye nazaran, maalesef artık Ekşi sözlükten backlink alımı çok zor. Bu yüzden tanıtım amaçlı marka yönetimi için kullanmanızı tavsiye ederim. Yoksa boşu boşuna eğer, para verip alıyorsanız, paranız çöpe gidecektir.

4 cevaplar
 1. Mesut
  Mesut says:

  Merhabalar,

  Öncelikle bilgiler için çok teşekkür ederim. Size bir şey soracağım bu sözlük sitelerimizden almış olduğumuz entry backlinklerin sizce işe yarar mı yani seo etkisi var mı? Ayrıca birçok sözlük sitesi bulunuyor sizce hangileri daha etkili sonuçlar verir? Önerdiğiniz bir kaç sözlük sitesi var mı acaba? Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

  Yanıtla
  • seo uzmanı
   seo uzmanı says:

   Selamlar,
   Öncelikle olumlu görüşleriniz için, biz teşekkür ederiz.
   Şimdi, sorularınıza gelecek olursak:
   Sözlük sitelerinden almış olduğunuz entry backlink çıkışlarının oldukça faydası vardır evet. Ama kalıcılığı koruduğunuz taktirde tabi ki.
   Sözlük sitelerinden daha önce yapmış olduğum ve almış olduğum backlinklerin oldukça yararını gördüm bunu da belirtmek istedim.
   En iyisi şöyledir bana göre; Ekşi Sözlük ve Uludağ Sözlük önerim bu ikisinden alacağınız backlinklerdir. Bunların herhangi birinden almanız yeterlidir.
   Bir de size tavsiyem, sözlük sitelerinden alırken, eski yazarların eklediği veya açtığı konular çok değerli, bunu da ek olarak bilmenizde yarar var.
   Bu arada makale de belirttiğim uyarılara da mutlaka kulak vermenizi öneririm.
   Umarım yararlı olmuştur bilgiler.

   Yanıtla
 2. Nesha
  Nesha says:

  Elimden geldiği kadar tüm sosyal medya ve forum sitelerine üye olup sitemi ekledim ama seo analiz sitelerinde taratınca backlinkim 0 çıkıyor trafiğim de artmadı nerede hata yapıyor olabilirim?

  yazimbari.com

  Yanıtla
  • seo uzmanı
   seo uzmanı says:

   Nesha Selamlar,

   Sırayla gidelim elimden geldiğince yardımcı olacağım.
   Öncelikle bir kaç önerim olacak size. İlk olarak sitenizden başlamanızı öneririm. Sitede oldukça hatalar mevcut.
   Bunlardan bir kaçını söyleyeyim size.
   Woorank üzerinden baktığımda sitenin %40 yapılandırılmış görülüyor, bu da çok büyük bir eksiklik.

   Sitede eksik olanlar şöyle:

   meta description
   Language (Belirlenmemiş sitenin dilini belirleyin)
   Sitede SSL yok acil SSL kurulumu gerçekleştirin
   URL Resolve yönlendirmesi 301 bir olarak yapmayı unutmayın.
   Tap Targets (Eksik, bazı resimleriniz mobile uygun değil olarak görülmkete bunları düzenlemenizi hataların neyden kaynaklandığına bakınız.)
   Schema.org (Yazılımda mevcut değil, avilen yapılandırın)
   Resimler istenildiği boyutta değil küçültmeyi deneyin ve boyutlarını azaltın.
   Sosyal medya hesaplarınızı kendi sitenizin hesaplarını açıp kullanmayı deneyin. Başka hesapları sitenize bağlamanın faydası yoktur.
   Sitenizin adıyla olması ve paylaşımları bu sosyal ağlar üzerinden yapmanız önemlidir. Şu an hiçbir sosyal medya hesabı yokmuş gibi görülüyor.
   Son olarak siteniz çok yavaş Google Speed değerleri ve Gtmetrix baktığımda ciddi soranda sorun var. Bu kısma da önem veriniz, unutmayın hızı çok önemlidir.

   Bunlar sitenizde gördüğüm bazı eksiklikler.

   Şimdi sorunuza gelince:
   Sosyal medya hesaplarından gelen linkleri hiçbir SEO aracı backlink olarak saymaz. Bunu Google’da backlink olarak saymaz.
   Sosyal medyadan gelen linklerin backlink olarak değerlendirilmesi baştan yanlıştır. Buradaki amaç oradan gelen trafiktir sitenize.
   Ayrıca önünüze gelen her forum sitesine, sitenizi eklemeyiniz. Zararı büyüktür ve sorun yaşarsınız.

   Backlink öyle her yerden aldım, sitem yükselecek, gibi düşünmeyin. Siteniz ile aynı içeriğe sahip sitelerden backlink almayı ve buralardan gelen ziyaretçinin
   sitenize trafik çekerseniz faydası vardır.
   Size tavsiyem, siteniz hangi sektöre hitap ediyorsa, benzer sitelerden backlink almanız, ayrıca halen haber siteleri de etkilidir, oralardan da alabilirsiniz.
   Burada şunu unutmayın çok aşırı backlink değil, doğru yerden, doğru şekilde backlink alınırsa faydalıdır. Yoksa sitenize zarar verirsiniz.

   Bu arada normalde Ahrefs yazılımı ücretlidir ben sizin yerinize sitenizi tarattım kontrol ettim. Faydalı olsun sitenize diye
   o görseli de size gönderiyorum bakabilirsiniz.

   Burada DR kaydınız çok düşük yükseltmeniz lazım bilginiz olsun. Son bir şey daha Sitenizi blogspot.com üzerinden aşırı bir backlink aldığınızı gözlemledim
   Bu sitenize inanılmaz zarar sağlar. Neden derseniz? Siz çok aşırı backlink almışsınız, hatta sadece bu siteden backlink geliyor başka hiçbir yerden backlinkiniz yok.
   Buda zarar sağlar, haberiniz olsun ben olsam bir an önce Google üzerinden engellerdim ve linkleri kesinlikle azaltır buralardan kaldırırdım.

   Size bir iyi haberim var Moz dan baktığımızdan spam score 0 şu an ceza yememişsiniz ama dikkat edin her an yiyebilirsiniz.
   Doğru yerlerden doğru şekilde backlinkler alın.
   Size şimdilik tavsiyelerim bunlar, bilgi isterseniz daha sonra tekrar yardımcı olabilirim. Kolay gelsin diyorum.

   Ahrefs

   Moz

   Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın